Coraz więcej osób ma ochotę na to, aby kupować kryptowaluty, z racji tego że robi się to ,,modne” – jak jednak robić to dobrze, oraz z głową? Tego dowiesz się z naszego poradnika już za chwilę!

Jak zacząć?
Wybraną przez nas wirtualną walutę możemy kupić na giełdzie kryptowalut lub w kantorze. Giełdy kryptowalut mają szeroką gamę systemów płatności i można dzięki temu wybierać różne. Giełdy takie jak Coinbase to bezpieczne miejsca, w których możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych aktywów i transakcji. Druga opcja to kantor kryptowalut, w którym można szybko kupić cyfrowe waluty w złotych, euro czy dolarach amerykańskich. Tutaj możemy zdobyć dla siebie cyfrową walutę w około dziesięć minut. Transakcja wymaga niewielkiej prowizji pobieranej przez operatora.
Czy warto jest inwestować w krypto?
Jak wszyscy wiemy, największe korzyści odniosą ci, którzy wejdą z daną akcją na rynek krypto jako pierwsi. Na przestrzeni lat kryptowaluty rosły stabilnie i dynamicznie, przyciągając coraz więcej nowych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Kursy nadal wskazują, że w tej dziedzinie największe zyski trwają nadal – to główny powód, dla którego warto choć spróbować nauczyć się zabawy z kryptowalutami, nawet jeśli nie jest to Twoje główne pole działania.
W jakie kryptowaluty warto inwestować?
Kursy kryptowalut zmieniają się tak naprawdę każdego dnia, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj zauważysz zauważalny wzrost lub spadek w ciągu kilku godzin. Oczywiście jest to okazja do kupna i sprzedaży aktywów. Bezpieczną opcją jest inwestowanie w wiodące kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum oraz inne altcoiny, które znajdują się w pierwszej dziesiątce listy kryptowalut. Wszystkie inne mogą być za mało stabilne, aby uznać je za warte inwestycji.
Jak rozliczyć kryptowaluty w naszym państwie?
Pod koniec 2019 roku zmieniły się przepisy. Obecnie kryptowaluta jest oznaczona jako PIT-38 w źródle zarobków. Wypełniając PIT należy wziąć pod uwagę kwotę zakupionego majątku (koszt uzyskania przychodu) oraz kwotę sprzedanego majątku (rzeczywisty dochód). Nie ma potrzeby płacenia podatku z góry w ciągu roku, ale ważne jest złożenie decyzji o podatku dochodowym z poprzedniego roku. Naturalnie jeśli nie zarobisz więcej niż sumę, którą określa fiskus, oraz nie prowadzisz działalności, to nie ma potrzeby zgłaszania takiego dochodu.